Syn, otec, přechodový rituál

Celý tento příběh začal o loňských vánocích. Při přemýšlení, co své rodině darovat, jsem dostal nápad dát jim čas, který můžeme v rámci rodiny strávit spolu, tedy respektive naše mužská a ženská část zvlášť. Svoje ženy (manželku a dceru) vánoční dárek nasměroval na akci Královny a princezny. Mě a mého syna nasměroval původně jinam, ale protože to tak mělo být, tak nakonec jsme čas prožitý společně se synem strávili na úžasné akci Přechodový rituál pro chlapce a dívky. 5 dní strávených spolu s dalšími přibližně 20 dospělými a jejich dětmi na Kubasově chalupě v Sudislavi nad Orlicí. Perfektní promyšlený, profesionálně vedený program pod vedením Honzy, Blanky a jejich pomocíků, skvělé hry a hudební kytarová produkce od Marcela, skvělé prostředí Kubasovi chalupy i celé vesnice a okolního lesa, kde se téměř zastavil čas. Absence mobilů a notebooků. Všechno toto vytvořilo prostor pro fascinující zážitek. Zažili jsme toho opravdu hodně. 

Pomyslným milníkem celé akce bylo nocování větších chlapců a dívek o samotě v lese, doprovázené blesky, větrem a bouřkou, která přišla přesně a jen v tuto noc. Bylo úžasné poslouchat zážitky a zkušenosti jiných, vidět, co řeší, co prožívají. Vidět mladé chlapce, jak přemýšlí nad svými životy a co je v životě trápí. Vidět, jak se za těch 5 dní proměnili v mladé muže ochotné přijmout zodpovědnost za svůj život. Detaily si ponesu navždy ve svých vzpomínkách. 

Velkým aha momentem pro mě bylo, že i v těchto okamžicích, kdy v tichu a klidu posloucháte ostatní, sdílíte a kdy pak vyšlete své chlapce do lesa, vyrazíte s většinou do hospody a u pivka se poznáváte, sdílíte své příběhy, bavíte se. No a když k tomu přidáte svoji energii spojit lidi i díky hudbě, pak poslední večer skončíte s dalšími chlapy na závěru myslivecké zábavy, kde se ujímáte po krátkém čase prostoru i hudební produkce a zažíváte další nepopsatelné okamžiky s touto skvělou partou.

Silným momentem pak byla zpětná vazba ostatních k mojí osobě, kdy si velmi silně uvědomíte, jak moc vlastně svojí vizí žijete a kolik lidí za pár dní to navnímalo a ocenilo. To je mi velkým motorem do mého dalšího života.

Ale tím nejsilnějším momentem bylo vidět svého syna v prostředí ostatní mladých chlapců i dívek, slyšet ho sdílet, vnímat, jak věci prožívá, uvědomit si jeho silné stránky či připravenost na život dospěláka a jak na něj celá akce zapůsobila a jak ho změnila. A také, jak lehce a s jeho suchých anglickým humorem začal ochutnávat z pomyslné bonboniéry…

Čím chci inspirovat? 

Věnujte tuto akci a společný čas svým dětem. Je to skvělá příprava na hru zvanou život.

ritual

Přidat komentář

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.