Táto, díky za život

Zajímavý nadpis, co myslíte? Možná teď odtajním jedno malé tajemství, jak se změnit či posunout v lepšího člověka. Nu usuďte sami. Mohla by to být pro vás hračka!

Při prvním sezení se svým duchovním rádcem, SIDem, jsem dostal takový zajímavý domácí úkol. Zněl jednoduše. Běž za svým otcem a řekni mu: “Tati, děkuji ti za život.” Kašli na to, co ti na to řekne, jakou budou reakce. Prostě běž a udělej to. Ukázalo se ale, že to zase tak jednoduchý úkol není…

Schválně. Zavřete oči a představte si, že jste se svým tátou a říkáte mu, že mu děkujete za život…. Zvláštní..?

Nechci zde rozebírat detailně vztahy s tátou. Myslím ale, že ideální vztah má jen hrstka z nás. Mezi otci a syny bylo, je a bude určité pnutí. Jsem nyní v životě v obou rolích, v roli otce i syna. A upřímně mohu říci, že až se změnou mého postoje k mému tátovi, se začal měnit i můj vztah s mým synem. A za náhodu to rozhodně nepovažuji.

Zpět ale k onomu domácímu úkolu. Ukázalo se, že jeho splnění je pro mě přetěžké. Úkol jsem odkládal. Cítil jsem, že k němu není vhodná příležitost. A také jsem prostě na to neměl koule. Zlomilo se to až po dost dlouhé době, kdy jsem s tátou trošku popil….Hm, trošku více a bylo to...No, moc si z toho asi nezapamatoval. Ale byl to pro mě impuls a zbavilo mě to obav, takže jsem po několika dalších týdnech svůj domácí úkol splnil. A při vhodných příležitostech, jako jsou třeba narozeniny, neopomenu svému táto poděkovat za život. Dnes mi to přijde naprosto přirozené.

To období, kdy jsem se ke splnění úkolu odhodlával mi hodně pomohlo změnit pohled na náš vztah. Jednak jsem si uvědomil, že táta tu třeba zítra (či za měsíc, rok, deset, dvacet let) už nemusí být. A pak bych mohl litovat, že jsem to neudělal. Současně jsem se více vžil do pocitů, které prožívá on jako otec. Jak jsem ho musel někdy strašně srát, ale i přesto vím, že mě má rád a je na mě hrdý.

Zpětně už nevím, jak dlouho mi to trvalo, dnes myslím, že snad skoro rok, kdy jsem svému otci poděkoval za život. A byly to jedny z nejcennějších slov, které jsem v životě řekl.

Čím chci inspirovat?

Běž za svým otcem a poděkuj mu za život. To zvládneš. Věřím ti.

Přidat komentář

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.